Rok doktora Władysława Biegańskiego z udziałem OIL w Warszawie
Częstochowa uczciła setną rocznicę śmierci doktora Władysława Biegańskiego trzydniowymi obchodami, zorganizowanymi 6–8 kwietnia 2017 r. przez Towarzystwo Lekarskie Częstochowskie wraz z Polskim Towarzystwem Lekarskim oraz izbami lekarskimi w Warszawie, Katowicach i Częstochowie.
Inauguracją uroczystości było otwarcie wystawy „Doktor Władysław Biegański – życie i dzieło – w stulecie śmierci”. Na wystawie zaprezentowano „Myśli i aforyzmy o etyce lekarskiej” – dzieło autorstwa tego wybitnego lekarza. Na jego odrestaurowanym grobie na cmentarzu Kule złożono wieńce i odsłonięto tablicę pamiątkową.
Ciekawą częścią obchodów była konferencja naukowa poświęcona upamiętnieniu postaci dr. Biegańskiego, zorganizowana w Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana. 7 kwietnia w sesji wieczornej zaprezentowano także album „Światło w medycynie” autorstwa prof. Mariana Zembali i dr. Łukasza Kulaka, a wykład inauguracyjny „Pierwiastki etyczne w przysiędze Hipokratesa” wygłosił prof. Jerzy Woy-Wojciechowski. Wieczór zakończył koncert „Świat walca”.
Zasadnicza część konferencji miała miejsce 8 kwietnia. Składała się z dwóch sesji tematycznych: pierwsza poświęcona była epoce, w której żył Władysław Biegański, jego biografii i dziełom. W drugiej dominowały rozważania o filozofii, etyce w medycynie wczoraj i dziś, w teorii i praktyce, m.in. w neonatologii oraz transplantologii.
Wykładowcami byli uczeni i praktycy z wielu dziedzin, reprezentujący ośrodki z Krakowa, Warszawy, Katowic, Szczecina i Częstochowy. Konferencja wzbudziła duże zainteresowanie, przybyli m.in. przedstawiciele polonii medycznej z Niemiec, Austrii, Mołdawii, Ukrainy, Litwy i Białorusi.
– Po zapoznaniu się z życiem i twórczością Doktora widzimy, że może on nas nadal inspirować – mówiła dr Beata Zawadowicz, prezes Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego. – Jego prace dotyczące etyki lekarskiej, logiki medycyny, filozofii teorii poznania są ponadczasowe. Niektóre książki medyczne również.
– mkr
Tagi: historia medycyny, lekarze, Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, Rok Biegańskiego