4 marca 2016

„Zawód lekarza jest powołaniem do służby drugiemu człowiekowi”

W czwartek  (3 marca) z inicjatywy marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego i prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Macieja Hamankiewicza w Senacie odbyła się konferencja „Lekarz – zawód szczególnego zaufania społecznego”.

Karczewski mówił, że ważna jest rozmowa zarówno o tym, jak postrzegany jest zawód lekarza, ale także o relacjach między lekarzem a pacjentem i pozostałymi specjalistami. Hamankiewicz podkreślił, że fundamentem pracy lekarzy i lekarzy dentystów jest zaufanie pacjenta do wykonującego ten zawód.

„Zawód lekarza jest powołaniem do służby drugiemu człowiekowi” – podkreślił minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Zaznaczył, że na profesjonalizm lekarza składają się: wiedza, umiejętność jej zastosowania (w tym także umiejętność porozumiewania się z pacjentem), a także refleksja etyczna. „Nie ma wykonywania zawodu lekarza bez refleksji etycznych. Ktoś, kto chciałby mieć tylko pełną głowę i sprawne ręce nigdy tak naprawdę dobrym lekarzem – a już na pewno lekarzem budzącym szczególne zaufanie – nie będzie” – mówił. Powiedział, że tym, co wyróżnia zawód lekarza jest zobowiązanie do ciągłego doskonalenia zawodowego, uzupełniania wiedzy oraz podnoszenia kwalifikacji i umiejętności. Wyjaśnił, że w budowaniu szczególnego zaufania pacjentów do lekarza istotne jest ich przekonanie, że może on zastosować leczenie zgodne z aktualną wiedzą medyczną. Dodał, że jednym z najważniejszych przesłań kodeksu etyki lekarskiej jest zapis, iż najwyższym nakazem etycznym lekarza jest dobro chorego. „To dobro chorego, a nie żadne inne względy, w tym także nie zarabianie pieniędzy (…), jest najważniejsze” – podkreślił.

Wymieniając wyzwania, jakie stoją przed lekarzami, wskazał m.in. na zmianę modelu relacji z paternalizmu, poprzez partnerstwo do nowoczesnego systemu, jakim jest doradztwo pacjentowi. „Pacjentowi się nie mówi, co ma robić, tylko się mu doradza. Powinno się tak doradzać, żeby wybrał to, co jest dla niego najlepsze. To jest ideał tej relacji” – mówił. „Oczywiście na tle tego są konsumenckie oczekiwania pacjentów, a zatem: informacja, świadoma zgoda, przestrzeganie tajemnicy lekarskiej itd. Fundamenty tego, co jest jest istotne w tej relacji, muszą być niezapominane” – dodał.

Prezes Światowej Organizacji Dentystycznej FDI dr Patrick Hescot podkreślał ważną rolę, jaką w medycynie odgrywa profilaktyka i współpraca w tym zakresie lekarzy z innymi specjalistami i mediami.

„Dzisiaj w XXI w. nie mamy już pacjentów. Mamy klientów” – mówił Hescot. „Przeszliśmy przez różne etapy. Kiedyś ten, który miał wiedzę był duchownym, potem był edukatorem, nauczycielem, potem lekarzem, a teraz koniec – wiedza należy do wszystkich. Kiedyś było się +doktorem+, miało się wiedzę, miało się prawo do błędu, miało się prawo do komunikowania się ze swoim pacjentem. Koniec. Dzisiaj pacjent jest klientem na tym samym poziomie, co lekarz” – oceniał. Wyjaśniał, że w tej nowej relacji lekarz powinien uświadamiać pacjentowi, że rozwiązanie jest w jego rękach, a lekarz ma mu tylko pomagać i towarzyszyć, ale nie działać zamiast niego.

Z badania przeprowadzonego przez samorząd lekarski wynika, że zdaniem lekarzy ponad 90 proc. pacjentów przed zgłoszeniem się po poradę szuka informacji o problemach zdrowotnych w internecie. Na drugim miejscu znaleźli się znajomi i rodzina (76 proc.), a na trzecim telewizja (39 proc.). Ponad połowa lekarzy (57 proc.) uważa, że wiedza pacjentów o ich problemie pomaga w leczeniu. Prawie połowa lekarzy jest zdania, że w ciągu ostatnich 5 lat zaufanie pacjentów do nich zwiększyło się, a zdaniem co trzeciego jest ono takie samo. Tylko co dziesiąty uważa, że pacjenci mniej mu ufają. Prawie połowa lekarzy (48 proc.) podaje, że w ciągu ostatniego roku doświadczyła agresji ze strony pacjentów lub ich bliskich.

Badanie zostało przeprowadzone przez Ośrodek Studiów Analiz i Informacji Naczelnej Izby Lekarskiej od lipca do września 2015 r. na reprezentatywnej próbie 1725 lekarzy i lekarzy dentystów.

PAP 24_24 / kj

 

Tagi: , , , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie