Radomskie Centrum Onkologii 1 grudnia tego roku zacznie przyjmować pacjentów w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia na „chemioterapię w warunkach ambulatoryjnych z zakresem skojarzonym”. Wygląda na to, że mazowiecki NFZ zmienił zdanie w kwestii umów dla nowych placówek onkologicznych.
Prezes zarządu placówki Marek Jutkiewicz cieszy się z przyznania kontraku, uznając tę decyzję za „zrozumienie potrzeb chorych z Radomia i okolic”.
W sierpniu tego roku Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie zaapelowało o poprawę dostępu pacjentów do leczenia onkologicznego zwracając uwagę, że w ostatnim czasie powstały nowe ośrodki leczenia i diagnostyki nowotworów, potrzebne i doceniane przez pacjentów, jednak nie posiadają one kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia.
We wrześniu NFZ odpowiedział na apel Prezydium. Z pisma można się było dowiedzieć, że dostęp do leczenia onkologicznego jest na Mazowszu zapewniony dzięki wieloletnim umowom z placówkami medycznymi, zaś wprowadzenie pakietu onkologicznego polepszyło sytuację pacjentów z podejrzeniem lub diagnozą nowotworu.
Świadczenia onkologiczne zostały zakontraktowane na Mazowszu w sposób optymalny, zapewniający równość dostępu do świadczeń. (…). Ewentualne zawieranie nowych kontraktów z nowymi podmiotami nie spowoduje zwiększenia dostępności do świadczeń onkologicznych, a doprowadzi raczej do rozdrobnienia kontraktów i w konsekwencji zmniejszenia jakości świadczonych usług – głosiło pismo.
Zakres świadczeń refundowanych w Radomskim Centrum Onkologii obejmuje okresową ocenę skuteczności chemioterapii, ambulatoryjne porady lekarskie związane z chemioterapią oraz procedury podania leku zawierającego substancję czynną, którą można stosować w warunkach ambulatoryjnych.
Radomska placówka, licząca obecnie 38 łóżek, może zaoferować większy zakres leczenia onkologicznego. NFZ refunduje jedynie powyższe.
jw
Tagi: apel Prezydium, kontrakty, NFZ, onkologia, Radomskie Centrum Onkologii