27 października 2024

Dyplomatorium Studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – relacja

27 października br. odbyła się uroczysta XC Promocja Lekarzy Wydziału Lekarskiego studentów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – wydarzenie, na które z niecierpliwością czekali zarówno absolwenci, jak i ich rodziny oraz przyjaciele.

Aula Double Tree by Hilton zapełniła się 586 młodymi lekarzami, którzy tego dnia oficjalnie zakończyli swoją edukację na jednej z najbardziej prestiżowych uczelni medycznych w Polsce.

Uroczystość rozpoczęła się tradycyjnie od „Gaude Mater Polonia” i hymnu państwowego w wykonaniu chóru WUM oraz przemówienia rektora WUM, prof. dr hab. n. med. Rafała Krenke. W wystąpieniu profesor podkreślił nie tylko ogromne osiągnięcia absolwentów, ale także zwrócił się do rodziców i najbliższych:

Gratulując wam tego wspaniałego osiągnięcia nie mogę nie zwrócić uwagi na rolę waszych bliskich i waszych rodzin, którzy bez wątpienia stanowili dla was wsparcie i pomagali wam osiągnąć sukces. Życzę wam, abyście w swojej pracy dochowali wierności najwyższym standardom i powszechnie przyjętym normom i prawom etyczno-moralnym. Znakomicie obrazują to słowo wypowiedziane przez prof. Władysława Bartoszewskiego „warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto”. Życzę wam, aby praca, którą już podjęliście stanowiła dla was nie tylko satysfakcję finansową, ale aby także przynosiła wam poczucie spełnienia i głębokiej satysfakcji i radości, płynącej ze szlachetnej misji i niesienia pomocy chorym i potrzebującym – zakończył rektor WUM.

 

 

Następnie głos zabrała prodziekan wydziału lekarskiego prof. dr hab. n. med. Aneta Nitsch-Osuch, która powiedziała, że to zarówno koniec drogi, ale również początek nowego etapu.  

– Początek życia zawodowego, które niesie ze sobą odpowiedzialność za zdrowie i życie ludzi. Zawód lekarza to powołanie, które wymaga czegoś więcej niż tylko wiedzy. Kiedy mówimy o lekarzach na myśl przychodzą nam dwa słowa etos i etyka. Etos to codzienna walka o dobro pacjenta, nawet, gdy stajemy wobec trudnych dylematów moralnych. Etyka natomiast stanowi nasz drogowskaz – dodała pani profesor.

 

Przyrzeczenie lekarskie i wręczenie dyplomów

Po przemówieniach nastąpiła najważniejsza część ceremonii – przyrzeczenie lekarskie i wręczenie dyplomów, które rozpoczęto od 57 wyróżnionych studentów ze średnią ocen od 4,89 do 4,6. Złoty Laur dla najlepszego absolwenta 2024 otrzymała Aleksandra Bętkowska za średnią ocen 4,9. Następnie z rąk władz uczelni dyplomy otrzymało pozostałych 528 studentów.

 

– Koleżanki lekarki i koledzy lekarze, zacznę od prostych słów, ale tych, na które przede wszystkim dziś zasługujecie– zaczął swoje wystąpienie dr n. med. Artur Drobniak, prezes ORL w Warszawie. – Wielkie gratulacje i chylę przed Wami czoło. Z tego miejsca chcę taż Wam podziękować, Wam i Waszym najbliższym. Dziękuję, że naprawdę od młodych lat poświęciliście bardzo wiele wysiłku, bardzo wiele pracy, by pielęgnować talent. Talent, który niewątpliwie macie, z którym się urodziliście i który doskonalicie. To symboliczne przyrzeczenie, które przed chwilą złożyliście, a także odebranie dyplomów lekarza jest swego rodzaju przejęciem przez samorząd lekarski opieki nad wami. Już nie jesteście akademikami, być może część z was nimi pozostanie, ale staliście się członkami samorządu lekarskiego. Ciekawa droga przed wami, zwłaszcza w tych czasach. Żyjecie w czasach, kiedy algorytmy sztucznej inteligencji na pewno wejdą do medycyny i będziemy musieli się ich wspólnie uczyć. Wierzę, że właśnie wy pokażecie, że zawód lekarza to nie tylko wybitna wiedza, ale też świetne zdolności komunikacyjne, to też świetne zarządzanie zespołem terapeutycznym, na którego czele będziecie stać. W tej chwili medycyna to nie tylko lekarz, ale też pielęgniarka, ratownik medyczny, fizjoterapeuta. Wszyscy razem możemy zapewnić naszym pacjentom najwspanialszą opiekę. Zapraszam Was do tego byśmy wspólnie tworzyli ten samorząd, byście Państwo mogli czerpać z niego i cieszyć się, że jesteście wreszcie upragnionymi lekarzami i lekarkami. Gratuluję.

 

 

Część artystyczną uświetnił występ duetu „Wild Roses” oraz chóru. Dyplomatorium zakończyło się wspólnym zdjęciem wszystkich absolwentów oraz tradycyjnym rzuceniem biretów w górę.

Po uroczystości wszyscy zebrani zostali zaproszeni na symboliczny poczęstunek, gdzie w luźniejszej atmosferze można było wymieniać się wrażeniami i wspomnieniami z czasu studiów. To była także doskonała okazja do zrobienia pamiątkowych zdjęć z rodziną, przyjaciółmi oraz profesorami.

 

 

Dyplomatorium 2024 na WUM było wydarzeniem pełnym emocji, które na długo pozostanie w pamięci absolwentów. Teraz młodzi medycy stają przed kolejnym wyzwaniem – rozpoczęciem pracy zawodowej, gotowi nieść pomoc pacjentom i dążyć do dalszego rozwoju zawodowego.

 

 

Tagi:

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie