Zapraszamy do lektury cotygodniowego przeglądu mediowego przygotowanego przez Komisję ds. Lekarzy Dentystów (1-7.07.2024 r.).
Pomoc dentystyczna – czy perspektywa przekwalifikowania jest nieuchronna?
Ministerstwo Zdrowia odniosło się do obowiązywania ustawy o niektórych zawodach medycznych w kontekście zatrudnienia pomocy dentystycznej. Ministerstwo precyzuje, że kwalifikacje niezbędne na tym stanowisku opisuje inne rozporządzenie – dotyczące pracowników działalności podstawowej. Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej proponuje stworzenie możliwości wpisywania osób na stanowisku pomocy dentystycznej do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego po odbyciu szkolenia uzupełniającego i wykonywaniu zawodu nieprzerwanie przez 18 miesięcy.
— Więcej w infodent24.pl: Koniec pomocy dentystycznej? Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia zasady
Zakaz sprzedaży e-papierosów niepełnoletnim
Polska przyjęła Dyrektywę Parlamentu Europejskiego, regulującą rynek płynów do papierosów elektronicznych zawierających nikotynę. Rozważane jest przyjęcie w Polsce przepisów nie tylko zgodnych z Dyrektywą, a rozszerzających ją o całkowity zakaz sprzedaży również płynów beznikotynowych niepełnoletnim. Rada Ministrów przyjęcie projektu zaplanowała na III kwartał 2024 r.
— Więcej w dentonet.pl: Będzie całkowity zakaz sprzedaży e-papierosów niepełnoletnim
Czas na waloryzację płac również dla kierowników specjalizacji?
Naczelna Rada Lekarska apeluje w sprawie wynagrodzeń lekarzy w trakcie specjalizacji oraz specjalistów. Podnoszenie wynagrodzeń dla lekarzy odbywających specjalizacje w trybie rezydentury nie odbywa się proporcjonalnie do wzrostu wysokości dodatku do wynagrodzenia dla kierowników specjalizacji, który to dodatek waloryzowany był po raz ostatni w 2021 r. NRL obawia się pogłębienia problemu rezygnacji lekarzy specjalistów z funkcji kierownika specjalizacji.
— Więcej w infodent24.pl: Kto będzie uczył rezydentów? Specjaliści niezainteresowani
Platforma oparta o chmurę obliczeniową dla stomatologów
Dentsply Sirona we współpracy z Google Cloud stworzyło platformę dla branży stomatologicznej opartą o chmurę obliczeniową. Platforma oferuje m.in. do 15 TB pamięci masowej, możliwość komunikacji z laboratorium oraz integrację programów czy symulatorów dostępnych w stomatologii. Projekt powstał z myślą o zasadach cyberbezpieczeństwa, przechowywanie danych jest także zgodne z RODO.
— Więcej w dentonet.pl: DS Core – innowacyjna platforma w chmurze dla branży stomatologicznej
Przegląd prasy przygotowała lek. Anna Prawdzik
Tagi: #DPP