22 maja 2024

Okrągły Stół Zdrowia w ramach ThinkTank z prezesem Arturem Drobniakiem – relacja

– Z perspektywy planu dla UE w kwestii ochrony zdrowia i polskiej prezydencji w UE uważam, że jako Europa przegrywamy z kretesem walkę ze Stanami Zjednoczonymi i Chinami, jeśli chodzi o rozwój sztucznej inteligencji i innowacji w tym sektorze gospodarki. Uważam, że nasza prezydencja mogłaby zainaugurować utworzenie Europejskiego Instytutu Innowacji w Medycynie – powiedział Artur Drobniak, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie i dyrektor COBIK NIL podczas Okrągłego Stołu Zdrowia z udziałem przedstawicieli sektora ochrony zdrowia oraz wiceminister zdrowia.

 

 

Prezes ORL w Warszawie 22 maja br. wziął udział w dyskusji ekspertów, interesariuszy, przedstawicieli sektora zdrowia oraz wiceminister zdrowia Katarzyny Kacperczyk. Kluczowym elementem rozmów w tym obszarze było wydatkowanie środków z KPO ochronę zdrowia oraz priorytety polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w zakresie zdrowia. Wskazano obszary takie, jak: cyfryzacja systemu, innowacje w ochronie zdrowia, rolę danych medycznych, zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży, promocję profilaktyki oraz nowe elementy systemu edukacji i rozwoju kadr medycznych. Nie zapomniano o pakiecie zmian w prawie farmaceutycznym czy działaniach zapewniających bezpieczeństwo lekowe.

 

– Powinniśmy zwrócić uwagę Unii Europejskiej na dwa zagadnienia, które mogą okazać się dla UE nowoczesne i ciekawe. Jeden to profilaktyka. Uważam, że ministerstwo zdrowia obrało dobry kierunek – działanie profilaktycznie u podstaw – o czym świadczy wola wprowadzenia do szkół podstawowych i średnich nowego przedmiotu – wiedzy o zdrowiu. Na pewno osiągniemy w ten sposób dużo więcej w długiej perspektywie czasowej niż wprowadzając wybiórcze programy dotyczące zdrowia psychicznego, kardiologii, onkologii itp. Z tego typu programów profilaktycznych za najważniejszy uznaję program zapobiegania otyłości, bo otyłość wpływa niekorzystnie na długość i jakość życia w perspektywie kardiologii, diabetologii czy onkologii – podsumował dyskusję prezes Artur Drobniak.

 

Podkreślił także, że UE przegrywa z kretesem walkę ze Stanami Zjednoczonymi i Chinami, jeśli chodzi o rozwój sztucznej inteligencji i innowacji w ochronie zdrowia. – FDA rejestruje już setki algorytmów AI w medycynie rocznie, podczas gdy w Europie proces ten jest ograniczony. Uważam, że nasza prezydencja mogłaby zainaugurować stworzenie Europejskiego Instytutu Innowacji w Medycynie, który uporządkowałoby prawo i przyspieszył rozwój innowacji i algorytmów AI. Z kolei prace wokół europejskiej przestrzeni danych o zdrowiu EHDS (European Health Data Space) będą początkiem wprowadzenia i wdrożenia ogólnoeuropejskich rejestrów danych medycznych. Bez nich nie ruszymy w świadomym i skutecznym rozwoju opieki medycznej – mówił Artur Drobniak.

 

Zdaniem prezesa ORL w Warszawie medycy nie są uczeni gromadzenia i wykorzystywania danych medycznych w trakcie swojej edukacji dyplomowej czy podyplomowej. Twierdzi, że nie zbierzemy dobrych danych, jeśli nie nauczymy tych, którzy je wprowadzają, żeby robili to dobrze, i nie uświadomimy wagi danych o zdrowiu. – Postuluję wdrożenie szeroko zakrojonych programów edukacyjnych dla lekarzy i lekarzy dentystów oraz pielęgniarek, którzy prowadzą i uzupełniają elektroniczną dokumentację medyczną – dodał.

 

W gronie zaproszonych gości znaleźli się także m.in. dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego oraz dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, wiceprzewodnicząca Rady Narodowego Funduszu Zdrowia, członek rady nadzorczej Polfa-Tarchomin; Tomasz Maciejewski, dyrektor Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie; Andrzej Ryś, lekarz, urzędnik państwowy i dyrektor Komisji Europejskiej; Krzysztof Kopeć z PZPPF, a także przedstawiciele sektora farmaceutycznego i prawnicy – eksperci w zakresie systemu opieki zdrowotnej.

 

Dyskusję moderował ThinkTank, ośrodek badawczy i opiniotwórczy monitorujący trendy z zakresu zarządzania, przywództwa i polityki państwowej.

Tagi: ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie