Zapraszamy do lektury cotygodniowego przeglądu mediowego przygotowanego przez Komisję ds. Lekarzy Dentystów.
8 mln Polaków pali codziennie – nowy raport
Ukazał się raport przygotowany przez Instytut Człowieka Świadomego „Palenie tytoniu – najważniejszy czynnik wpływający na zdrowie Polaków”. 8 milionów Polaków codziennie pali papierosy, a 4 miliony dzieci codziennie narażonych jest na dym tytoniowy. Rocznie z powodu chorób odtytoniowych umiera 70 tys. osób. Autorzy raportu podkreślają wagę opracowywania strategii w zakresie profilaktyki, a także przedstawiają dostępne dane o już wdrożonych programach profilaktycznych.
— Więcej w dentonet.pl: Eksperci alarmują: 8 mln Polaków regularnie pali papierosy
Wypełnienia na NFZ – czas na decyzję lekarza w kwestii doboru materiału?
Eksperci Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) pochylili się nad kwestią wykorzystywania wyłącznie ściśle określonych materiałów do wypełnień ostatecznych w świadczeniach refundowanych. Analiza wykazała, że koszt materiału stanowi średnio 5,97 procent kosztu świadczenia, dodatkowo różnica pomiędzy średnią ceną materiałów refundowanych (około 7,7 zł) a średnią ceną materiałów refundowanych i nierefundowanych (około 9,2 zł) jest niewielka. AOTMiT rekomenduje wprowadzenie zmian, które miałyby na celu umożliwienie lekarzowi swobodnego doboru materiału do stanu klinicznego pacjenta. Zdaniem AOTMiT zmiana ta mogłaby mieć dodatkowy efekt w postaci obniżenia cen wszystkich materiałów.
— Więcej w infodent24.pl: Ministerstwo Zdrowia zmniejszy ingerencję w proces leczenia. Mała rewolucja
Prokuratury Regionalne – likwidacja działów ds. błędów lekarskich
Minister zdrowia Izabela Leszczyna zawnioskowała o rozważenie likwidacji działu ds. błędów lekarskich w Prokuraturze Regionalnej w Warszawie. Motywacją tego działania Minister była powszechna w środowisku lekarskim opinia o stygmatyzacji grupy zawodowej lekarzy przez istnienie tych komórek organizacyjnych w strukturze Prokuratury.
— Więcej w dentonet.pl: Z prokuratur znikają działy do spraw błędów lekarskich
Leczenie stomatologiczne w znieczuleniu ogólnym a dostępność specjalistów
Prezydium NRL odniosło się do projektu nowego koszyka świadczeń gwarantowanych. Zauważono między innymi konieczność uzupełnienia wykazu pacjentów, którym przysługiwałoby leczenie w znieczuleniu ogólnym, jak również dodania do listy świadczeń gwarantowanych w stomatologii porady lekarskiej. Zwrócono uwagę także potencjalną niegotowość systemu publicznej opieki zdrowotnej do wprowadzenia zmiany przez wzgląd na niewystarczającą liczbę lekarzy specjalistów anestezjologii i intensywnej terapii.
— Więcej w infodent24.pl: Zmiany na liście uprawnionych do narkozy u dentysty. Co z dostępem?
Przegląd prasy przygotowała lek. Anna Prawdzik
Tagi: #DPP