Zawieszenie PWZ na rok w jednym przypadku i ograniczenie na rok prawa wykonywania zawodu tylko do pracy w szpitalu bez możliwości udzielania teleporad w drugim – to zabezpieczające decyzje Okręgowego Sądu Lekarskiego w Warszawie ws. lekarzy podejrzewanych o działanie w ramach tzw. receptomatów. Do sądu lekarskiego wpłynęły także wnioski o ukaranie obu osób.
Postanowienie zapobiegawcze jest natychmiast wykonalne, ale przysługuje od niego odwołanie do Naczelnego Sądu Lekarskiego (w ciągu 14. dni od daty doręczenia postanowienia z uzasadnieniem).
– To ważne postanowienie OSL w Warszawie. Nie ma zgody środowiska na masową „produkcję” recept czy zwolnień lekarskich – ocenił prezes ORL w Warszawie Piotr Pawliszak.
Wyjaśnił też, że zautomatyzowana ankieta to nie badanie pacjenta:
– Kontynuacja leczenia bez badania pacjenta – tak, ale jeśli wynika to z jego stanu zdrowia, który ma swoje uzasadnienie w dokumentacji medycznej. Odstępstwo od tych zasad to naruszenie zasad sztuki lekarskiej – stwierdził prezes ORL w Warszawie.
Poza tą sprawą do Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej OIL w Warszawie wpłynęło z Ministerstwa Zdrowia około 20 zawiadomień ws. receptomatów.
Tagi: #izba-stanowiska