Rynek Zdrowia. Nowe zasady reklamy suplementów diety. Za złamanie przepisów nawet milion złotych kary (4.01.2023)
Ministerstwo Zdrowia przedstawiło projekt zmiany w ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia w zakresie suplementów diety. Zgodnie z projektem oznakowanie suplementów diety nie będzie mogło zawierać informacji stwierdzających lub sugerujących, że zbilansowana i zróżnicowana dieta nie może dostarczyć wystarczających dla organizmu ilości składników odżywczych. Prezentacja lub reklama suplementu diety musi zawierać informację o następującej treści: „Suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety. Suplement diety nie ma właściwości leczniczych”. W przypadku prezentacji lub reklamy w formie audiowizualnej suplementu diety informację: umieszcza się poziomo, nieruchomo, w dolnej części prezentacji lub reklamy, na płaszczyźnie stanowiącej nie mniej niż 20 proc. jej powierzchni; umieszcza się w taki sposób, aby tekst był czytelny, wyróżniał się od kolorystyki reklamy i tła płaszczyzny, w kolorze czarnym na białym tle lub w kolorze białym na czarnym tle, o grubości stanowiącej 20–25 proc. jej wysokości; ukazuje się na ekranie przez cały czas emisji prezentacji lub reklamy; odczytuje się w sposób wyraźny w języku polskim, a czas trwania przekazu tej informacji nie może być krótszy niż 5 sekund; odczytuje się podczas prezentowania opakowania suplementu diety W przypadku prezentacji lub reklamy suplementu diety w formie dźwiękowej informację odczytuje się w sposób wyraźny w języku polskim, a czas trwania przekazu tej informacji nie może być krótszy niż 5 sekund.
PAP.pl. Zakaz reklamowania wyrobów medycznych obejmuje lekarza, farmaceutę lub inną osobę, która na potrzeby promocyjne stwarza pozory wykonywania tych zawodów (2.01.2023)
Zgodnie z nowymi regulacjami reklama wyrobu kierowana do publicznej wiadomości musi być sformułowana w sposób zrozumiały dla laika. Zapis ten dotyczy także terminów medycznych i naukowych oraz przywoływania wyników badań naukowych, opinii specjalistów lub literatury specjalistycznej, skierowanych w reklamie do innych odbiorców niż laicy.