Polski Fundusz Rozwoju uruchamia Tarczę Finansową PFR dla Firm i Pracowników – nowy program pomocowy w ramach Tarczy Antykryzysowej skierowany do ponad 670 tys. polskich przedsiębiorstw, również tych prowadzonych przez lekarzy.
Choć podstawowe kryterium ubiegania się o środki jest podobne jak w przypadku Tarczy organizowanej przez ZUS i Urzędy Pracy (spadek obrotów o 25% w jednym miesiącu w porównaniu do analogicznego miesiąca roku poprzedniego), należy zwrócić uwagę:
że całość organizuje PFR – Polski Fundusz Rozwoju – spółka akcyjna, a wsparcie polega na subwencjach udzielanych:
-
- mikroprzedsiębiorstwom zatrudniającym na umowę o pracę przynajmniej 1 pracownika – w wysokości zależnej od liczby tych pracowników,
- małym, średnim i dużym przedsiębiorstwom – w wysokości 4%,6% lub 8% rocznego obrotu (w zależności od skali spadku obrotów).
że wyższa może być realna kwota uzyskanych środków, niż to miało miejsce w Tarczy ZUS.
-
- subwencje są zaprojektowane na 12 miesięcy i po tym okresie, jeśli beneficjent wypełni opisane w warunkach Programu kryteria – subwencja będzie częściowo umarzana (maksymalnie do 75%, w zależności od stopnia utrzymania zatrudnienia).
Skorzystanie z elementów Tarczy dystrybuowanych przez ZUS i Urzędy Pracy nie wpływa na prawo przedsiębiorcy do skorzystania z Programu PFR.
W przewodniku przejrzyście opisano zasady programu, kwoty bazowe, warunki przyznania subwencji i ich umarzania:
Przewodnik dla mikro, małych i średnich firm po tarczy finansowej PFR
Finansowanie dla mikrofirm i MŚP opiera się na nieoprocentowanych subwencjach finansowych, dostępnych w bankach komercyjnych i spółdzielczych, które przystąpiły do programu.
Strona PFR z linkami do stron bankowych (wniosek o subwencję składać się będzie za pośrednictwem banku)
Celem Regulaminu jest przedstawienie podstawowych zasad, na jakich PFR rozpoznaje Wnioski o udzielenie Finansowania Programowego.
Regulamin ubiegania się o udział w programie rządowym
Tagi: PFR, tarcza antykryzysowa