Kompendium wiedzy o wirusie SARS-CoV-2 i chorobie COVID-19, zasady zachowania podczas epidemii, porady, a także odnośniki do konkretnych usług rządowych – to wszystko zawiera przeznaczona przede wszystkim dla pacjentów aplikacja internetowa Korona Alarm Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie.
Narzędzie dostępne jest przez przeglądarki internetowe pod adresami koronaalarm.pl i coronaalarm.pl. Przejrzysty interfejs przypomina metodą nawigacji aplikacje na smartfony.
„Korona Alarm to proste i przyjazne narzędzie dla użytkownika. Głównym celem jest zapewnienie łatwego dostępu do rzetelnych informacji związanych z koronawirusem. Portal ułatwia również pracę lekarzom, ponieważ zawiera zalecenia i wszelkie procedury związane z uzyskaniem pomocy” – mówi dr n. med. Jarosław Biliński, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie.
Korona Alarm zawiera zarówno wiadomości dotyczące reguł bezpieczeństwa, takich jak zalecenia w sprawie korzystania ze środków ochrony osobistej, czy zachowania odpowiedniej odległości od innych ludzi, jak i skrótowe wyjaśnienie, czym są koronawirusy i choroby przez nie wywoływane.
Ważnym elementem Korona Alarmu jest interaktywna ankieta pomagająca potencjalnym pacjentom w rozpoznaniu obecności koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie. Użytkownik, odpowiadając na pytania, uzyskuje wskazanie, jakie kroki powinien następnie podjąć. Narzędzie ma charakter pretestu z zastrzeżeniem, że nie jest on równoważny z diagnozą lekarską, ale ma charakter informacyjny. Ankieta została opracowana przez firmę medyczno-technologiczną Infermedica.
Oprócz informacji stricte medycznych Korona Alarm zbiera także porady z zakresu organizacji życia podczas epidemii. To między innymi wskazówki dotyczące formalności załatwianych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, informacje dla podróżnych i uczniów. Dzięki aplikacji można również znaleźć podpowiedzi, jak spędzać czas wolny, jednocześnie przestrzegając zaleceń dotyczących społecznej izolacji. Usługa agreguje odnośniki do wielu źródeł rozrywek w internecie jak chociażby wirtualne wycieczki po muzeach czy ogrodzie zoologicznym.
Korona Alarm powstał we współpracy z agencją Today, z którą OIL w Warszawie współpracowała wcześniej nad kampanią społeczną „Polska to chory kraj”. Akcja miała na celu zwrócenie uwagi na problemy i kryzys ochrony zdrowia w Polsce oraz zachęcenie polityków do ponadpartyjnej pracy nad reformą opieki zdrowotnej.
Tagi: aplikacja, Korona Alarm, koronawirus