5 grudnia 2019

„Musimy reagować natychmiast na wszelkie fake newsy dotyczące szczepienia”

Szczepienia ochronne dla dzieci i niebezpieczeństwo wynikające z budowanych przez antyszczepionkowców mitów to tematy poruszane podczas seminarium naukowego z udziałem reprezentującego naszą Izbę doktora Łukasza Durajskiego, przewodniczącego działającego przy Izbie Zespołu ds. szczepień. W obliczu krążących w internecie fałszywych informacji realizacja programu szczepień jest dla medyków coraz większym wyzwaniem.

Seminarium zorganizowała fundacja Watch Health Care. Na potrzebę zwiększania świadomości pacjentów i aktywnej walki z teoriami spiskowymi tworzonymi wokół szczepień zwracał uwagę dr Łukasz Durajski, który przybliżył uczestnikom konferencji informacje o już podjętych, jak również planowanych przez OIL w Warszawie inicjatywach. „Jesteśmy Izbą, która działa. Chcemy być aktywni i rozmawiać nie tylko z lekarzami, bo jesteśmy Izbą Lekarską, ale też i z pacjentami. Jesteśmy pierwszą Izbą Lekarską w Polsce, która powołała zespół mający reagować na to wszystko, co się dzieje w mediach, w mediach społecznościowych, zespół ds. szczepień, który ma za zadanie organizować inicjatywy, które mają wspierać lekarzy, ale ma również być przeciwwagą dla antyszczepionkowców i działań, które są podejmowane” – powiedział dr Durajski.

Wspomniany zespół działa dopiero półtora roku, a w tym czasie zorganizował już szereg różnego rodzaju akcji. Odbyła się m.in. kampania promocyjno-edukacyjna „Kocham, więc szczepię”, wdrożony został program refundacji szczepienia przeciwko meningokokom, Izba zaszczepiła w sumie ponad tysiąc lekarzy przeciwko grypie i odrze, z działaniami edukacyjnymi OIL wyszła również do mieszkańców Warszawy (piknik Mazowieckiego Forum Zawodów Zaufania Publicznego). Ponadto Izba wnioskowała o zamianę kar finansowych dla opiekunów uchylających się od szczepienia dzieci na system szkoleń edukacyjnych.

Każdy z prelegentów podzielił się praktyczną wiedzą ze swojego obszaru działań dot. m.in. profilaktyki szczepień i edukowania pacjentów, w tym środowisk mających bezpośredni wpływ na postrzeganie szczepień przez społeczeństwo. Kładziono nacisk na fakt, że dostęp do mediów jest łatwy, ale do wiedzy już niekoniecznie. Rozmawiano nie tylko o bieżących sprawach, ale również o planie poprawy sytuacji.

W dyskusji wzięli udział: prof. dr hab. n. med. Andrzej Radzikowski – pediatra, gastroenterolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Aleksandra Lusawa – dyrektor Departamentu Komunikacji Społecznej i Promocji Zdrowia reprezentująca Główny Inspektorat Sanitarny, dr n. med. Paweł Grzesiowski – ekspert w dziedzinie immunologii, terapii zakażeń, prezes zarządu Fundacji Instytutu Profilaktyki Zakażeń, dr hab. n. med. Iwona Sadowska-Krawczenko – profesor UMK, specjalista epidemiologii, neonatologii i pediatrii, Katarzyna Jagodzińska z Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, Michał Seweryn – specjalista zdrowia publicznego i epidemiologii, Magdalena Mrożek-Gąsiorowska z Pracowni HTA. Seminarium poprowadził dr Krzysztof Łanda.

Tagi: , , , , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie