5 marca 2018

Powstało Porozumienie Lekarzy Uniwersyteckich Szpitali Dziecięcych

Lekarze zatrudnieni w Uniwersyteckich Szpitalach Dziecięcych poinformowali w piątek w Warszawie o powołaniu Porozumienia, które będzie ich reprezentacją w rozmowach z Ministerstwem Zdrowia oraz instytucjami i organizacjami.

Powołanie Porozumienia – jak tłumaczyli na konferencji prasowej jego inicjatorzy – jest konieczne ze względu na szczególny status reprezentowanych szpitali i ich wyjątkowo trudną sytuację. Zadaniem Porozumienia ma być doprowadzenie do właściwego funkcjonowania dziecięcych szpitali uniwersyteckich, zapewniającego najwyższe standardy leczenia i opieki nad małymi pacjentami.

„Uniwersyteckie Szpitale Dziecięce od lat zmagają się z problemami ogromnego niedofinansowania, które wynika z wielu kwestii. Przez niedofinansowanie, narastające zadłużenie nie możemy leczyć naszych pacjentów tak, jak byśmy chcieli i jak oni na to zasługują” – powiedziała Patrycja Matczuk z Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie.

„Na co dzień spotykamy się z trudnymi sytuacjami, w których pacjenci muszą nieraz oczekiwać w bardzo długich kolejkach na dostanie się do specjalistów; to są sytuacje, w których nie możemy leczyć dzieci takimi programami lekowymi i takimi lekami, jakimi leczą nasi koledzy na Zachodzie; to są sytuacje, w których aby zrobić badania lub podać leki, musimy pisać miliony pism do dyrekcji, prosząc o podstawowe rzeczy” – powiedziała.

Przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (OZZL) Krzysztof Bukiel powiedział, że Porozumienie Lekarzy Uniwersyteckich Szpitali Dziecięcych powstało „niejako na wzór” Porozumienia Lekarzy Rezydentów. Bukiel przekazał, że OZZL patronuje temu przedsięwzięciu. Podkreślił, że dziecięce szpitale uniwersyteckie były zaniedbywane przez wszystkie kolejne rządy. Poinformował, że porozumienie, które powstało w piątek, oczekuje pilnego spotkania z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim.

Wśród sygnatariuszy porozumienia są lekarze przedstawiciele uniwersyteckich szpitali dziecięcych w Warszawie, Lublinie, Krakowie-Prokocimiu, Białymstoku i Szczecinie. „Czekamy na kolegów z innych ośrodków, nasze porozumienie nie jest zamknięte” – powiedziała Matczuk z SPDSK. (PAP)

Tagi:

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie