To środowisko lekarskie powinno zająć się organizacją kształcenia specjalizacyjnego i ustawicznego podyplomowego – uznał Krajowy Zjazd Lekarzy, który obradował w miniony weekend. Dlatego zaapelował do ministra zdrowia o przekazanie Naczelnej Izbie Lekarskiej zadań realizowanych przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.
– Wzorem kilku innych krajów środowisko lekarskie powinno się zająć organizacją systemu kształcenia – przekonywał w rozmowie z PAP wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej i Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie Romuald Krajewski.
Wskazał, że zdaniem lekarzy obecny system nie jest dostatecznie koordynowany i nie spełnia oczekiwań środowiska. „Zależy nam na tym, żeby warunki szkolenia specjalizacyjnego były w Polsce dla młodych lekarzy jak najkorzystniejsze” – podkreślił.
Lekarze chcą także zmian zasad szkolenia specjalistycznego. Zdaniem Zjazdu jednostki prowadzące szkolenie w module podstawowym i specjalistycznym były podzielone w zależności od modułu: podstawowy szkolenia miałby odbywać się w szpitalu miejskim lub powiatowym, a dopiero specjalistyczny – w klinice albo szpitalu referencyjnym. „Zmniejszyłoby to liczbę osób szkolących się jednoczasowo w oddziałach III stopnia referencyjności i wydatnie podniosło jakość kształcenia w tych jednostkach” – wskazano w apelu.
Medycy chcą także, by egzamin specjalizacyjny można było zdawać już w trakcie ostatniego roku szkolenia specjalizacyjnego. Argumentują, że do tego egzaminu można podchodzić tylko dwa razy do roku, co nierzadko oznacza kilkumiesięczną przerwę pomiędzy zakończeniem szkolenia a egzaminem; w tym czasie wielu lekarzy pozostaje bez zatrudnienia. Zaapelowano także o jawność pytań i odpowiedzi z lekarskiego oraz lekarsko-dentystycznego egzaminu końcowego oraz państwowego egzaminu specjalizacyjnego.
Lekarze wrazili stanowisko, że nakłady na ochronę zdrowia ze środków publicznych powinny wynosić co najmniej 6 proc. PKB. Wyrażono ubolewanie, „że ten wielokrotnie zgłaszany przez samorząd lekarski postulat nie został zrealizowany przez kolejne ekipy rządowe”.
Tagi: Krajowy Zjazd Lekarzy, kształcenie podyplomowe, Romuald Krajewski